Curium | Kinder - en jeugdpsychiatrie

Semi-gestructureerde groep Unit J

Lees hieronder alles over de Semi-gestructureerde groep Unit J.

Voor wie?

Unit J – klinische behandeling voor jongeren van 12 tot 18 jaar

Op Unit J bieden we klinische behandeling aan jongeren van 12 tot 18 jaar met uiteenlopende psychiatrische problematiek. Een opname kan passend zijn wanneer ambulante behandeling tijdelijk onvoldoende houvast of beweging biedt en een intensievere behandelomgeving nodig is.

Een klinische opname hoeft daarbij niet pas aan de orde te zijn wanneer een behandeling volledig is vastgelopen of de situatie thuis niet meer houdbaar is. Juist een tijdige en doelgerichte klinische interventie kan helpen om verdere stagnatie of escalatie te voorkomen en om de behandeling daarna weer ambulant voort te zetten.

…

Unit J – klinische behandeling voor jongeren van 12 tot 18 jaar

Op Unit J bieden we klinische behandeling aan jongeren van 12 tot 18 jaar met uiteenlopende psychiatrische problematiek. Een opname kan passend zijn wanneer ambulante behandeling tijdelijk onvoldoende houvast of beweging biedt en een intensievere behandelomgeving nodig is.

Een klinische opname hoeft daarbij niet pas aan de orde te zijn wanneer een behandeling volledig is vastgelopen of de situatie thuis niet meer houdbaar is. Juist een tijdige en doelgerichte klinische interventie kan helpen om verdere stagnatie of escalatie te voorkomen en om de behandeling daarna weer ambulant voort te zetten.

We kijken daarom samen met de jongere, ouders en verwijzer naar wat nodig is en welk doel een opname kan hebben. Dat kan een reguliere klinische behandeling zijn, maar ook een kortdurende opname, een periode van observatie en diagnostiek, een tijdelijke intensivering van een ambulant behandeltraject of een opname als tussenstap na intensievere acute zorg.

Op Unit J behandelen we jongeren met verschillende psychiatrische problemen, waaronder stemmings- en angststoornissen, eetstoornissen en somatisch-symptoomstoornissen. Ook jongeren met autismespectrumproblematiek kunnen bij ons worden behandeld wanneer zij voldoende kunnen profiteren van het behandelklimaat op de groep. Voor de behandeling van jongeren met eetstoornissen werken we nauw samen met de kindergeneeskunde van het Willem-Alexander Kinderziekenhuis en de afdeling Diëtetiek van het LUMC.

De behandeling vindt plaats in een semigestructureerd behandelklimaat. We werken systeemgericht: ouders en andere belangrijke betrokkenen maken nadrukkelijk deel uit van de behandeling. Samen onderzoeken we wat nodig is om ontwikkeling weer op gang te brengen, het functioneren thuis en daarbuiten te versterken en waar mogelijk de stap terug naar ambulante behandeling te maken.

Twijfelt u als verwijzer of een klinische opname passend kan zijn? Neem dan gerust al in een vroeg stadium contact met ons op. We denken graag mee over de vraag of Unit J iets kan betekenen en welke vorm van klinische behandeling het beste aansluit. Op dinsdagochtend van 9:00 tot 9:30 uur zijn wij telefonisch goed bereikbaar op 06-11798624. Daarnaast kunt u ons ook bereiken via het DEN om een telefonische afspraak ter afstemming in te plannen.

Hoe ziet de behandeling eruit?

Bij het intakegesprek is naast het kind en ouders ook de verwijzer aanwezig is. Na het intakegesprek plannen we een opnamegesprek en start de behandeling op de afdeling.

Na 2 weken stemmen we met elkaar af hoe de start van de behandeling is gegaan. Hoe verloopt de communicatie? Waar moeten we iets aanpassen?

Na 6 weken evalueren we samen, met ook de verwijzer aanwezig, hoe er aan de doelen is gewerkt en bespreken we het vervolg van de behandeling of bereiden we het ontslag voor. Waar nodig passen we de doelen aan.

We focussen op vaardigheden zoals vergroten van zelfstandigheid, creëren van een gezond slaappatroon, het aangaan school of dagbesteding en zicht krijgen op emoties en het reguleren hiervan.

Waaruit bestaat de behandeling?

Het grootste deel van de behandeling vindt plaats op de groep met de sociotherapeuten. Het is een systemische behandeling, dus we werken tijdens de opname samen met het kind en ouder(s). 

Het kind en ouders werken actief aan de doelen die zij belangrijk vinden voor de behandeling. Behandelaren ondersteunen daarbij. Vaardigheden worden uitgebreid en daarmee werken we toe naar meer eigen verantwoordelijkheid en probleemoplossend vermogen van zowel het kind als de ouders.

Kinderen slapen 6 nachten per week op de afdeling. Op woensdagmiddag en in het weekend zijn de kinderen thuis en werken daar verder aan de doelen van behandeling. Gedurende de opname is er nog een nacht thuis flexibel in te zetten. Vakantie tijdens opname niet mogelijk.

Kinderen nemen vanuit de groep deel aan een CGT groep of de emotiegroep.  Alle kinderen nemen als groep deel aan psychomotore therapie, daarnaast is dit ook individueel mogelijk. Samen met ouders nemen kinderen deel aan systeemtherapie.

Waar mogelijk, blijft het kind op de eigen school of dagbesteding. Kan dit, nog, niet dan maken we een plan hoe hier zo snel mogelijk mee te starten. We vinden dit erg belangrijk aangezien het kind ook daar kan leren vaardigheden in te zetten.

Hoe zijn ouders betrokken?

Ouders zijn actief betrokken bij de behandeling. We onderzoeken samen met jullie hoe jullie gezin functioneert. Wat gaat goed en wat kunnen jullie verbeteren? Hier werken we aan op de groep, maar hier wordt ook binnen de systeemtherapie aan gewerkt.

De momenten thuis op woensdag en in het weekend bespreken we voor en na.

Ouders en het kind vullen samen op zondag het weekevaluatieformulier in. Hierdoor kunnen jullie actief meedenken in wat jullie de week daarop voor plannen hebben en wat jullie nodig denken te hebben rondom behandeling. In wekelijkse contacten koppelt de mentor dit terug aan ouders.

Hoe lang duurt de behandeling?

De opnameduur varieert. We streven naar een opname duur van 16 weken voor kinderen met eetproblematiek en 8 weken voor andere problematiek. Optie van verlengen bespreken we samen.