PEPTALK | Geef de zenuw iets te doen!
Onze zenuwen hebben een unieke kwaliteit! Na een beschadiging kunnen ze herstellen als de beste: ze groeien met ongeveer een millimeter per dag door de zenuwhuls, om uiteindelijk weer contact te maken met hun doelorgaan. Maar, wat als er geen doelorgaan meer is?
Details
-
LocatieCollegezaal 1, LUMC Gebouw 1 (route 768)
-
OrganisatorCCB secretariaat
Omschrijving
In ons lichaam ligt ongeveer 60km aan bekabeling, de perifere zenuwen. Zenuwen hebben een unieke kwaliteit! Na een beschadiging kunnen ze herstellen als de beste: ze groeien met ongeveer een millimeter per dag door de zenuwhuls, om uiteindelijk weer contact te maken met hun doelorgaan.
Maar, wat als er geen doelorgaan meer is? Bijvoorbeeld na een amputatie? Dan levert deze kwaliteit een probleem op: de zenuwbundels groeien ongericht en vormen een kluwen. Deze zenuwkluwen geeft bij meer dan de helft van de patiënten ernstige zenuwpijn.
Nu al meer dan 125 duizend patiënten in Nederland. Justus Groen, neurochirurg bij het ZenuwCentrum, vertelt hoe we dit misschien kunnen voorkomen.