Bijna 6.000 kinderen gebruiken Hospital Hero App inmiddels als voorbereiding op ziekenhuisbezoek

16 april 2025
leestijd
Een ziekenhuisbezoek kan spannend zijn voor kinderen. Daarom hebben kinderverpleegkundige Nicole Donkel en e-health-onderzoeker Charlotte Poot de Hospital Hero app ontwikkeld. Hoe gaat het nu met Hospital Hero? En welke mijlpalen hebben zij bereikt?

Kindervpleegkundige Nicole Donkel kijkt met een kind naar een tablet.

De Hospital Hero app is in 2019 bedacht door kinderverpleegkundige Nicole Donkel en haar collega om kinderen spelenderwijs voor te bereiden en afleiding te bieden tijdens het wachten met onder andere een dierspeurtocht met dieren uit museum Naturalis. Na een succesvolle pilot het Willem-Alexander Kinderziekenhuis en interesse vanuit andere ziekenhuizen besloot Donkel samen met eHealth-onderzoeker Charlotte Poot vanuit het National eHealth Living Lab in 2022 de Stichting Hospital Hero op te zetten. Sindsdien is er veel gebeurd.

Behaalde mijlpalen

De Hospital Hero app is inmiddels geïmplementeerd in het Erasmus MC Sophia kinderziekenhuis (polikliniek en dagbehandeling), het Groen Hart Ziekenhuis, het Juliana Kinderziekenhuis en het Franciscus Gasthuis & Vlietland (polikliniek, kinderafdeling en dagbehandeling). Inmiddels hebben maar liefst 5.900 kinderen de app gebruikt ter voorbereiding op hun afspraak, waarbij de inhoud is afgestemd op hun specifieke ziekenhuis en afspraak.

Even Spieken

Afgelopen jaar werd de app uitgebreid met het spel Even Spieken. Met het spel kunnen kinderen al van te voren een virtueel kijkje nemen in de kamer van bijvoorbeeld een hartecho of bloedafname. Samen met één van de dieren in de app kunnen kinderen de apparaten en geluiden in de kamer ontdekken. Dit spel, ontwikkeld met Britt Müller van de faculteit Industrieel Ontwerpen van de TU Delft, won de Klokhuis Wetenschapsprijs en kreeg zelfs een eigen aflevering. In de aflevering laten Donkel en drie kinderen van het Willem-Alexander Kinderziekenhuis zien hoe de app hen helpt bij de voorbereiding op een medisch onderzoek.

Uitbreiding naar andere afdelingen

Naast de poliklinieken en dagbehandelingen wordt de app sinds vorig jaar ook gebruikt op de afdeling Radiologie, waar kinderen zich met het Even Spieken spel kunnen voorbereiden op MRI-, CT- en röntgenonderzoeken. Binnenkort wordt de app ook uitgerold op de afdeling Oogheelkunde van het LUMC.

Daarnaast is Hospital Hero in gesprek met een diagnostisch centrum in de eerste lijn, waar kinderen vaak voor het eerst bloed laten prikken. "Een prettige eerste ervaring is essentieel", zegt Donkel.

Voor iedereen beschikbaar

"We willen dat elk kind de app kan gebruiken, ongeacht taal of achtergrond", vertelt Donkel. Samen met studenten van Erasmus MC en TU Delft onderzoekt Hospital Hero hoe de app inclusiever kan worden gemaakt, door onder andere informatiemateriaal voor ouders in meerdere talen aan te bieden.

Ouders, verzorgers en kinderen kunnen de Hospital Hero app gratis downloaden in de App Store (Apple) of Google Play Store. Kijk voor meer informatie op www.hospitalhero.nl.

 

Strategie-Banner-Samen in zorg, onderzoek en onderwijs.png