Polikliniek
Om mensen met somberheid, angst en onverklaarbare lichamelijke klachten te kunnen helpen die onvoldoende baat hebben gehad bij de behandelingen die bij huisartsen en in de tweede lijn gebruikelijk zijn, is specifieke expertise nodig. Die is op onze polikliniek aanwezig. Om te bevorderen dat de patiënt ook de expertise krijgt die zij of hij nodig heeft, is onze polikliniek onderverdeeld in spreekuren die zich ieder op een deel van de problematiek van mensen met somberheid, angst of lichamelijke klachten richten en die gehouden worden door experts op die gebieden.
Dit spreekuur is voor mensen die aan depressies lijden. Het staat open voor patiënten en hun behandelaars die willen weten of ze in aanmerking komen voor één van de aanvullende behandelingen die de afdeling psychiatrie biedt of die een ‘second opinion’ willen over de aard of de behandeling van de klachten.
Het spreekuur wordt gehouden door drs. M.S. van Noorden en medewerkers.
Dit spreekuur is voor mensen die aan angststoornissen zoals paniekstoornis, dwangstoornis of sociale fobie lijden. Het staat open voor patiënten en hun behandelaars die willen weten of ze in aanmerking komen voor een van de aanvullende behandelingen die de afdeling psychiatrie biedt of die een ‘second opinion’ willen over de aard of de behandeling van de klachten.
Het spreekuur wordt gehouden door mw. dr. I.M. van Vliet en dr. N.J.A. van der Wee en medewerkers.
Sommige mensen hebben niet alleen een lichamelijke ziekte zoals bijvoorbeeld reuma, maar ook een depressie of een angststoornis. De behandeling van die psychiatrische stoornissen bij deze groep patiënten vergt een speciale aanpak, die op deze polikliniek geboden wordt. Hetzelfde geldt voor mensen die gebukt gaan onder lichamelijke klachten zonder dat deze door een lichamelijke ziekte verklaard kunnen worden zoals chronisch vermoeidheidssyndroom, fibromyalgie en body dysmorphic disorder.
Het spreekuur wordt gehouden door mw. drs. E.M. van Fenema, mw. drs. J.F.G.M. Hovens, mw. dr. Y. van Rood, en medewerkers.
Dit spreekuur is voor oudere mensen omdat zij in een aantal belangrijke opzichten verschillen van jongere mensen. De gezondheid van ouderen gaat meestal achteruit. Ouderen gebruiken vaak meerdere medicijnen en zijn minder mobiel en zelfredzaam. Ouderen zien en horen minder goed, en worden wat langzamer en vergeetachtiger. Ook verliezen ouderen regelmatig geliefde personen en ligt eenzaamheid op de loer. Dit maakt ouderen kwetsbaar voor emotionele stoornissen als depressie, angst, en ook onbegrepen lichamelijke klachten.
Het spreekuur wordt gehouden door mw. prof. dr. R.C. van der Mast en medewerkers.
Multidisciplinaire spreekuren samen met andere afdelingen:
- Polikliniek geheugenstoornissen (samen met ouderengeneeskunde, neurologie en neuropsychologie)
- Polikliniek voor mensen met de ziekte van Huntington (samen met neurologie en klinische genetica)
- Polikliniek Neuropsychiatrie-Systemische Lupus Erythematodes (Neuro-SLE) (samen met reumatologie ,neurologie ,neuropsychologie, radiologie en vasculaire ziekten).
Deze spreekuren worden gehouden door drs. E. van Duijn (polikliniek ziekte van Huntington), mw. prof. dr. R.C. van der Mast (polikliniek geheugenstoornissen), dr. N.J.A. van der Wee (NP-SLE poli) en medewerkers.
Overmatig gebruik van geneesmiddelen komt veel voor. Dat geldt met name voor slaap- en kalmeringsmiddelen (benzodiazepinen), maar ook voor mensen die veel pijnstillers gebruiken. Het hangt nogal eens samen met somberheid, angst of lichamelijke klachten. Mensen die niet in staat zijn daarmee te stoppen, ook niet als ze daarvoor steun krijgen van hun huisarts, kunnen op de afdeling psychiatrie van het LUMC terecht. Wij kunnen hen helpen om er vanaf te komen. Meer informatie staat in de in de folder Behandeling van benzodiazepineverslaving op de algemene website.
Het spreekuur wordt gehouden door mw. drs. J.F.G.M. Hovens en medewerkers.
Muziekpoli
De Muziekpoli LUMC is bedoeld voor podiumkunstenaars die voor hun levensonderhoud afhankelijk zijn van werkzaamheden als musicus. Hij of zij wordt in het uitvoeren van deze werkzaamheden belemmerd door psychische klachten. De muziekpoli biedt diagnostiek en behandeladvies. Meer informatie staat in de folder van de De muziekpoli op de algemene website.
Het spreekuur wordt gehouden door mw. drs. E.M. van Fenema.
Meer informatie
Nederlands Kenniscentrum Angststoornissen en Depressie: www.nedkad.nl
Angst-, dwang- en fobiestichting, patiëntenvereniging voor mensen en hun direct betrokkenen met een angst- of dwangstoornis: www.adfstichting.nl.